Pełna księgowość/ foto: canva.com
Pełna księgowość, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa, książka przychodów i rozchodów – to formy rozliczenia księgowego prowadzonej firmy. Istnieje jednak znacząca różnica pomiędzy pełną księgowością, a pozostałymi wymienionymi formami, które wpisują się w tzw. uproszczoną księgowość. Czym jest pełna księgowość? Dla kogo jest przeznaczona? Jakie limity obowiązują w 2022 roku? Zapraszamy do naszego artykułu.
Pełna księgowość to najbardziej rozbudowana, a tym samym skomplikowana forma rozliczania przychodów przedsiębiorstwa. W porównaniu z uproszczoną księgowością, w przypadku pełnej księgowości, niemalże wszystkie zdarzenia gospodarcze w firmie muszą zostać zewidencjonowane w określony sposób. Szczegółowość wynika z faktu, że pełna księgowość dedykowana jest dużym, a tym samym (przeważnie) najbardziej dochodowym przedsiębiorstwom, które dysponują większymi kwotami, niż na przykład jednoosobowa działalność gospodarcza. Ze względu na wspomniane wyższe obroty firmy, pełna księgowość ma zapobiec nieuczciwych transakcjom finansowym firmy – a zatem jej przejrzystość zapewnia o uczciwości przedsiębiorstwa. Skorzystają na tym zarówno organy państwowe, które sprawują opiekę nad firmą, ale również osoby i inne podmioty, które są związane z danym przedsiębiorstwem (udziałowcy, inwestorzy). Ponadto pełna księgowość prowadzona jest w pełnych księgach – księgach rachunkowych, w których skład wchodzą:
Poza wyżej wymienionymi wykazami, przedsiębiorca ma obowiązek regularnie przygotowywać sprawozdania finansowe, w tym: bilanse, rachunki zysków oraz strat, informacje wprowadzające do sprawozdania, dodatkowe informacje i objaśnienia.
Skoro wiemy, czym jest już pełna księgowość, kto ma obowiązek ją prowadzić?
Jednoosobowe działalności gospodarcze mogą rozliczać się za pośrednictwem uproszczonej księgowości. Jednak w przypadku, gdy przedsiębiorca decyduje się przekształcić swoja działalność w jedną z wymienionych wcześniej spółek, musi zacząć prowadzić księgi rachunkowe – a tym samym przejść na pełną księgowość. W przypadku gdy przychód roczny JDG przekracza 2 000 000 euro, przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości. Jeśli jednak przedsiębiorca JDG prowadzi pełną księgowość, a nie przekracza 2 000 000 euro, może przejść na księgowość uproszczoną.
Rozwińmy temat limitu dla pełnej księgowości w roku 2022. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, a także ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzenie ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku, spółek partnerskich oraz przedsiębiorstw w spadku oraz spółek jawnych osób fizycznych, jeśli przychody netto ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wniosły co najmniej 2 000 000 euro. Dokonując przeliczenia na polski złoty, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, od 1 stycznia 2022 występuje, w takim przypadku, gdy jednostka osiągnęła w 2021 roku, przychody w wysokości 9 188 200 zł.
Spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy wynosiły mniej niż 2 000 000 euro (w przeliczeniu na polską walutę) i nie stosują zasad rachunkowości określonych ustawą i stosując się do art. 70a ustawy o rachunkowości, która dotyczy składania oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego, mogą skorzystać z możliwości złożenia oświadczenie o nieskładaniu sprawozdania finansowego. Kierownik wyżej wymienionej jednostki, może złożyć w rejestrze sądowym, w terminie 6 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy, oświadczenie o braku obowiązku przygotowania i złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
Pełna księgowość to skomplikowana procedura, która posiada swoje wady oraz zalety. Przyjrzyjmy się im.
Zalety pełnej księgowości:
Wady pełnej księgowości:
Podsumowując: pełna księgowość to forma, która jest z góry przypisana niektórym przedsiębiorstwom, ponadto charakteryzuje się szczegółową i skomplikowaną procedurą. Dlatego warto powierzyć pełną księgowość zaawansowanemu biuru rachunkowemu, jakim jest Biuro Rachunkowe Wrocław. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i cennikiem pełnej księgowości.